Mingle Forum - en to it translation catalogue (241 entries)

en: Forum Topic:
it: Argomento del forum:

en: No such user
it: Nessun utente

en: Edit forum options
it: Modifica opzioni forum

en: Allow others to view my profile?
it: autorizzo a visualizzare il mio profilo?

en: You have email notifications for these topics:
it: Hai notifiche e-mail per i seguenti argomenti:

en: Save options
it: Salva

en: Cheating, are we?
it: Qualcuno bara, siamo noi?

en: Security code does not mach
it: codice di sicurezza non valido

en: An error occured
it: si è verificato un errore

en: You must enter a subject
it: Devi inserire un oggetto

en: You must enter a message
it: Devi inserire un messaggio

en: created the forum topic:
it: ha creato il topic nel forum:

en: replied to the forum topic:
it: ha risposto al topic del forum:

en: Quote from
it: Rispondi citando

en: on
it: su

en: Post Reply
it: Rispondi

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Submit
it: Invia

en: Edit Post
it: Modifica post

en: Save Post
it: Salva Post

en: Sorry. you don't have permission to post.
it: Sorry. tu non hai il permesso di pubblicare.

en: Post new Topic
it: Crea nuovo Topic

en: Moderators
it: Moderatori

en: User Groups
it: Gruppi di utenti

en: About
it: Circa

en: Forums Latest Activity
it: Forum Ultime attività

en: by:
it: da:

en: Title to display in the sidebar:
it: Titolo da visualizzare nella barra laterale:

en: How many items would you like to display?
it: Quanti articoli volete visualizzare?

en: Page loaded in:
it: Pagina caricata in:

en: seconds.
it: secondi.

en: Version:
it: Versione:

en: Guest
it: Ospite

en: by
it: da

en: Latest Post by
it: Ultimo post di

en: Sorry, but you don't have access to this forum
it: Ci dispiace, ma non avete accesso a questo forum

en: Status
it: Stato

en: Topic Title
it: Titolo Discussione

en: Started by
it: Iniziato da

en: Replies
it: Risposte

en: Views
it: Viste

en: Last post
it: Ultimo messaggio

en: Move Topic
it: Spostare Topic

en: Delete Topic
it: Cancella Argomento

en: New posts since last visit
it: Nuovi messaggi dall&#39;ultima visita

en: Forum Topics
it: Argomenti del forum

en: Remove this topic from your email notifications?
it: Rimuovi questo argomento dalle tue notifiche via email?

en: Add this topic to your email notifications?
it: Aggiungi questo argomento alle notifiche e-mail?

en: Author
it: Autore

en: Posts:
it: Interventi:

en: Post
it: Messaggio

en: Remove
it: Rimuovere

en: Edit
it: Modifica

en: Topics:
it: Argomenti:

en: Posts:
it: Interventi:

en: New posts
it: Nuovi messaggi

en: No new posts
it: Nessun nuovo messaggio

en: No topics yet
it: Nessun argomento ancora

en: Forums RSS
it: Forum RSS

en: Remove this post?
it: Rimuovi questo post?

en: Search Results
it: Risultati di ricerca

en: Profile
it: Profilo

en: New Topic
it: Nuova discussione

en: Moderators:
it: Moderatori:

en: Undo Sticky
it: Annulla Sticky

en: Sticky
it: Seguire

en: Reply
it: Risposta

en: My profile
it: Il mio profilo

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Forum Home
it: Home Forum

en: Search
it: Cerca

en: Administrator
it: Amministratore

en: Moderator
it: Moderatore

en: New Topics since last visit
it: Argomenti Nuovi dall&#39;ultima visita

en: Profile Info
it: Informazioni sul profilo

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Your last visit was:
it: La tua ultima visita risale a:

en: Show new topics since your last visit
it: Mostra Topics nuovo dalla tua ultima visita

en: Edit your forum options
it: Modifica il tuo forum opzioni

en: Welcome Guest, please login or
it: Benvenuto, effettua il login o

en: register.
it: registrati.

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
it: Benvenuto Ospite, per scrivere in questo forum è necessaria la

en: registration.
it: registrazione.

en: Search forums
it: Cerca nei forum

en: Pages:
it: Pagine:

en: Post deleted
it: Post eliminato

en: View profile
it: Vedi il profilo

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Italico

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Code
it: Codice

en: List
it: Elenco

en: List item
it: Lista voce

en: Link
it: Collegamento

en: Image
it: Immagine

en: Email
it: E-mail

en: Add Hex Color
it: Aggiungi Color Hex

en: Members
it: Membri

en: Latest Member:
it: Ultimo utente:

en: New topics since your last visit
it: Nuovi argomenti dalla tua ultima visita

en: Summary
it: Riassunto

en: Name:
it: Nome:

en: Registered:
it: Registrati:

en: Position:
it: Posizione:

en: Website:
it: Sito web:

en: Jabber/google Talk:
it: Jabber / Google Talk:

en: Biographical Info:
it: Informazione biografiche:

en: Search for:
it: Ricerca per:

en: By user:
it: Dall&#39;utente:

en: Message Age:
it: Messaggio Età:

en: Between
it: Tra

en: and
it: e

en: days
it: giorni

en: Click to choose Forum(s) to  search
it: Clicca per scegliere Forum per la ricerca

en: Check all
it: Controllare tutti i

en: Start Search
it: Inizia la ricerca

en: Subject
it: Soggetto

en: Relevance
it: Pertinenza

en: Posted
it: Pubblicato

en: Closed topic
it: Argomento chiuso

en: Normal topic
it: Topic Normale

en: Hot topic
it: Hot Topic

en: Very Hot topic
it: Very Hot Topic

en: Security Code:
it: Codice di Sicurezza:

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Category
it: Categoria

en: Topic
it: Argomento

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Categories and forums
it: Categorie e forum

en: You must specify a user group name.
it: È necessario specificare un nome di gruppo di utenti.

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
it: Hai scelto un nome che già esiste nel database, si prega di specificarne un altro

en: User Group successfully added.
it: Gruppo Utenti aggiunto con successo.

en: You haven't specified any user to add:
it: Non hai specificato gli utenti da aggiungere:

en: You must choose a user group
it: È necessario scegliere un gruppo di utenti

en: Error
it: Errore

en: No such user:
it: Nessun utente:

en: Warning
it: Avviso

en: User
it: Utente

en: is already in this group
it: è già in questo gruppo

en: added successfully
it: è stato aggiunto con successo

en: Errors:
it: Errori:

en: Warnings:
it: Avvertenze:

en: Users added:
it: Utenti aggiunti:

en: User Group(s) successfully deleted.
it: Gruppo Utenti cancellato con successo.

en: Member successfully removed.
it: L'iscrizione è stata rimossa con successo.

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
it: Mingle>> Gestisci gruppi di utenti del forum

en: add new
it: Aggiungi nuovo

en: Delete
it: Cancellare

en: Add members
it: Aggiungi iscritti

en: No members in this group
it: Nessun membro ini questo gruppo

en: Skin successfully activated.
it: Skin attivato con successo.

en: Mingle Forum >> Skin options
it: Mingle Forum>> Skin opzioni

en: Name
it: Nome

en: Version
it: Versione

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: In Use
it: In uso

en: Activate
it: Attivato

en: About Mingle Forum
it: A proposito di Mingle Forum

en: Current Version:
it: Versione Corrente:

en: Author:
it: Autore:

en: Plugin Page:
it: Plugin Pagina:

en: Support Forum:
it: Forum di Supporto:

en: Options successfully saved.
it: Opzioni salvate.

en: Statistic
it: Statistiche

en: Value
it: Valore

en: Number of posts:
it: Numero di messaggi:

en: Number of threads:
it: Numero di discussioni:

en: Number of users:
it: Numero di utenti:

en: Total database size:
it: database spazio totale:

en: Database server:
it: Database Server:

en: Mingle Forum version:
it: Mingle Forum versione:

en: Mingle Forum >> General Options
it: Mingle Forum> Opzioni> Generale

en: Option Name
it: Opzione Nome

en: Option Input
it: Opzione di accesso

en: Posts per page:
it: Messaggi per pagina:

en: Threads per page:
it: Discussioni per pagina:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
it: Numero di messaggi per Very Hot Topic:

en: New User's Title:
it: Nuovo utente Titolo:

en: User Level 1 Title:
it: User Level 1 Titolo:

en: User Level 2 Title:
it: User Level 2 Titolo:

en: User Level 3 Title:
it: User Level 3 Titolo:

en: Show Avatars in the forum:
it: Mostra Avatar nel forum:

en: Registration required to post:
it: Registrazione obbligatoria per scrivere:

en: Installed version:
it: versione installata:

en: GD Library is not installed
it: GD Library non si installa

en: Use Captcha for unregistered users:
it: Usa Captcha per gli utenti non registrati:

en: Requires
it: Richiede

en: Date format:
it: Formato data:

en: Default date:
it: Default data:

en: Check
it: Controllo

en: for date formatting.
it: per la formattazione data.

en: Groups deleted:
it: Gruppi cancellati:

en: Forums deleted:
it: Forum cancellati:

en: Threads deleted:
it: Discussioni cancellate:

en: Posts deleted:
it: Messaggi eliminati:

en: You must enter a name
it: È necessario inserire un nome

en: Category added successfully
it: Categoria aggiunta con successo

en: You must select a category
it: È necessario selezionare una categoria

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
it: Hai scelto un nome forum che esiste già in questo gruppo, si prega di indicarne un altro

en: Forum added successfully
it: Forum aggiunto con successo

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
it: Mingle Forum>> Categorie e Forum

en: Modify
it: Modifica

en: Add forum
it: Aggiungi un forum

en: Moderator successfully removed.
it: Moderatore rimosso con successo.

en: Moderator successfully saved.
it: Moderatore memorizzato.

en: Moderator NOT removed.
it: Moderatore non rimosso.

en: You must select a user
it: È necessario selezionare un utente

en: Global Moderator added successfully
it: Moderatore Globale aggiunto con successo

en: Moderator added successfully
it: Moderatore aggiunto con successo

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
it: Mingle>> Gestisci Moderatori del Forum

en: Currently moderating
it: moderatore attuale

en: Update
it: Aggiorna

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
it: Global moderatore: (L&#39;utente può moderare tutti i forum)

en: No moderators yet
it: Non ancora moderato

en: Add forum to
it: Aggiungi ai forum

en: Description:
it: Descrizione:

en: Save forum
it: Salva forum

en: Save user group
it: Salva Gruppo Utenti

en: Select User group
it: Seleziona utente gruppo

en: Add users
it: Aggiungere utenti

en: You must specify a group name
it: È necessario specificare un nome di gruppo

en: Group updated successfully
it: Gruppo aggiornato con successo

en: You must specify a forum name
it: È necessario specificare un nome del forum

en: Forum updated successfully
it: Forum aggiornato con successo

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: User Groups:
it: Gruppi di utenti:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
it: I membri dei gruppi utente che hanno accesso ai forum di questa categoria:

en: There are no User Groups
it: Non ci sono gruppi di utenti

en: Save group
it: Salva gruppo

en: Edit forum
it: Modifica del forum

en: Select user
it: Seleziona utente

en: Add moderator
it: Aggiungi moderatore

en: You must specify a name for the User Group
it: È necessario specificare un nome per il gruppo di utenti

en: User Group updated successfully
it: Gruppo Utenti aggiornato correttamente

en: Edit User Group
it: Modifica User Group

en: Save User Group
it: Salva User Group
