Mingle Forum v1.0.11 - en to ja translation catalogue (260 entries)

en: Forum Feed
ja: フォーラムのフィード

en: Forum Topic:
ja: フォーラムのトピック：

en: Forum
ja: フォーラム

en: Topic:
ja: トピック：

en: No such user
ja: そのようなユーザはいません

en: Edit forum options
ja: フォーラムオプションを編集

en: Allow others to view my profile?
ja: 自分のプロフィールを公開しますか？

en: You have email notifications for these topics:
ja: これらのトピックに更新があった場合メールでお知らせします：

en: Save options
ja: オプションを保存

en: Cheating, are we?
ja: 不正行為は、私達は何ですか？

en: Security code does not mach
ja: セキュリティコードが一致しません

en: An error occured
ja: エラーが発生しました

en: You must enter a subject
ja: 件名を入力してください

en: You must enter a message
ja: メッセージを入力してください

en: created the forum topic:
ja: フォーラムのトピックを作成：

en: replied to the forum topic:
ja: フォーラムのトピックに返信：

en: Quote from
ja: 引用

en: on
ja: に

en: Post Reply
ja: 投稿に返信

en: Subject:
ja: 件名：

en: Message:
ja: メッセージ：

en: Submit
ja: 送信

en: Edit Post
ja: 投稿の編集

en: Save Post
ja: 投稿の保存

en: Sorry. you don't have permission to post.
ja: 申し訳ありません。投稿にアクセスする権限がありません。

en: Post new Topic
ja: 新しいトピックを投稿

en: Skins
ja: スキン

en: Moderators
ja: モデレーター

en: User Groups
ja: ユーザグループ

en: About
ja: アバウト

en: Forums Latest Activity
ja: フォーラムの最新情報

en: Title to display in the sidebar:
ja: サイドバーに表示するタイトル：

en: How many items would you like to display?
ja: 表示する項目数

en: Page loaded in:
ja: 表示するページ：

en: seconds.
ja: 秒。

en: Version:
ja: バージョン：

en: Guest
ja: ゲスト

en: Latest Post by
ja: 最新の投稿

en: Sorry, but you don't have access to this forum
ja: 申し訳ありませんが、あなたはこのフォーラムへアクセスできません

en: Status
ja: ステータス

en: Topic Title
ja: トピックのタイトル

en: Replies
ja: 返信

en: Last post
ja: 最新の投稿

en: Sticky Topics
ja: 付箋トピックス

en: Move Topic
ja: トピックを移動

en: Delete Topic
ja: トピックを削除

en: New posts since last visit
ja: 最終訪問日以降の新しい投稿

en: Forum Topics
ja: フォーラムのトピックス

en: Remove this topic from your email notifications?
ja: このトピックの更新を、メールでのお知らせしないようにしますか？

en: Add this topic to your email notifications?
ja: このトピックに更新があったらメールでお知らせしますか？

en: Author
ja: 著者

en: Posts:
ja: 投稿：

en: Post
ja: 投稿

en: Quote
ja: 引用

en: Remove
ja: 削除

en: Edit
ja: 編集

en: Topics:
ja: トピック：

en: Posts:
ja: 投稿：

en: New posts
ja: 新規投稿

en: No new posts
ja: 新しい投稿はありません

en: No topics yet
ja: まだトピックがありません

en: Remove this post?
ja: この投稿を削除しますか？

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Profile
ja: プロフィール

en: New Topic
ja: 新規トピック

en: Moderators:
ja: モデレーター：

en: Undo Sticky
ja: 付箋を元に戻す

en: Sticky
ja: 付箋

en: Reply
ja: 返信

en: Subscribe
ja: 登録

en: My profile
ja: 私のプロフィール

en: My Profile
ja: 私のプロフィール

en: Forum Home
ja: フォーラムトップ

en: Log out
ja: ログアウト

en: Search
ja: 検索

en: You are logged in as:
ja: あなたはログイン中です：

en: Username:
ja: ユーザー名：

en: Password:
ja: パスワード：

en: Remember Me
ja: ログイン状態を記憶する

en: Administrator
ja: 管理者

en: Moderator
ja: モデレーター

en: New Topics since last visit
ja: 最終訪問日以降の新しいトピック

en: Profile Info
ja: プロフィール情報

en: Edit Profile
ja: プロフィールを編集

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Your last visit was:
ja: 最終訪問日：

en: Show new topics since your last visit
ja: 最終訪問日以降の新しい投稿を表示

en: Edit your forum options
ja: あなたのフォーラムオプションを編集

en: Welcome Guest, please login or
ja: ようこそ、ゲストさん。ログインまたは

en: register.
ja: ユーザ登録をしてください。

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
ja: ようこそゲストさん。このフォーラムに投稿するには

en: registration.
ja: ユーザ登録が必要です。

en: Search forums
ja: フォーラムを検索

en: Pages:
ja: ページ：

en: Post deleted
ja: 投稿は削除されました

en: View profile
ja: プロフィールを表示

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 打消線

en: Code
ja: コード

en: List
ja: リスト

en: List item
ja: リスト項目

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Add Hex Color
ja: 16進数のカラーを追加

en: Embed YouTube Video
ja: YouTube動画の埋め込み

en: Info Center
ja: 情報センター

en: Topics Made by
ja: トピック作成者

en: Members
ja: メンバー

en: Latest Member:
ja: 最新メンバー：

en: New topics since your last visit
ja: 最終訪問日以降の新しいトピック

en: Summary
ja: 要約

en: Name:
ja: 名前：

en: Registered:
ja: 登録：

en: Position:
ja: 等級：

en: Website:
ja: ウェブサイト：

en: Biographical Info:
ja: 生い立ち：

en: Search for:
ja: 探しているもの：

en: Click to choose Forum(s) to  search
ja: 検索するフォーラムをクリックして選択

en: Check all
ja: すべてをチェック

en: Start Search
ja: 検索開始

en: Subject
ja: 件名

en: Relevance
ja: 関連

en: Closed topic
ja: クローズドトピック

en: Normal topic
ja: 通常のトピック

en: Hot topic
ja: ホットトピック

en: Very Hot topic
ja: とてもホットなトピック

en: Security Code:
ja: セキュリティコード：

en: New reply on forum topic:
ja: フォーラムトピックの新しい返信：

en: DETAILS:
ja: 詳細：

en: Date:
ja: 日付：

en: Reply Content:
ja: 返信内容：

en: View Topic Here:
ja: トピックを表示：

en: Send Message
ja: メッセージを送る

en: Category
ja: カテゴリ

en: Topic
ja: トピック

en: General Options
ja: 一般オプション

en: Categories and forums
ja: カテゴリとフォーラム

en: You must specify a user group name.
ja: ユーザグループの名前を指定してください

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
ja: その名前は存在します。別のものを指定して下さい。

en: User Group successfully added.
ja: ユーザグループが追加されました。

en: You haven't specified any user to add:
ja: 任意のユーザを指定してください：

en: You must choose a user group
ja: ユーザグループを選択してください

en: Error
ja: エラー

en: No such user:
ja: ユーザがありません：

en: Warning
ja: 警告

en: User
ja: ユーザ

en: is already in this group
ja: 既にこのグループにあります

en: added successfully
ja: 追加されました

en: Errors:
ja: エラー：

en: Warnings:
ja: 警告：

en: Users added:
ja: ユーザーを追加しました：

en: User Group(s) successfully deleted.
ja: ユーザグループが削除されました。

en: Member successfully removed.
ja: メンバーを削除しました。

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
ja: Mingle Forum >> ユーザーグループの管理

en: add new
ja: 新しく追加

en: Delete
ja: 削除

en: Add members
ja: メンバー追加

en: No members in this group
ja: このグループにはメンバーがいません

en: Skin successfully activated.
ja: スキンを適用しました。

en: Mingle Forum >> Skin options
ja: Mingle Forum >> スキンオプション

en: Get More Skins
ja: 更にスキンを入手

en: IMPORTANT: As of version 1.0.03 the skins directory has been moved to /wp-content/mingle-forum-skins/
ja: 重要：バージョン1.0.03 より、スキンのディレクトリが wp-content/mingle-forum-skins/ に移動しました

en: Why did you change it?
ja: 変更した理由は？

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン

en: Description
ja: 説明

en: Action
ja: アクション

en: In Use
ja: 使用中

en: Activate
ja: アクティブ

en: About Mingle Forum
ja: Mingle Forum について

en: Current Version:
ja: 現在のバージョン：

en: Mingle Forum has one simple mission; to 'KEEP IT SIMPLE!' It was taken over from WP Forum and has been improved upon GREATLY. It now fully supports integration with or without the Mingle plugin (by Blair Williams). Also I want to give a big thanks to Eric Hamby for his previous work on the forum script.
ja: Mingle Forum は、「シンプルなままに！」という1つの使命を持っています。これは、WP Forum から引き継がれ、大幅に改善されました。今ではMingle plugin (by Blair Williams)との完全な統合、またはそれなしでの統合をサポートします。また、私は Eric Hamby の作成したフォーラムスクリプトに非常に感謝しています。

en: Author:
ja: 著者：

en: Plugin Page:
ja: プラグインのページ：

en: Support Forum:
ja: サポートフォーラム：

en: Options successfully saved.
ja: オプションは保存されました。

en: Statistic
ja: 統計

en: Value
ja: 値

en: Number of posts:
ja: 投稿数：

en: Number of threads:
ja: スレッド数：

en: Number of users:
ja: ユーザー数：

en: Total database size:
ja: 全てのデータベースのサイズ：

en: Database server:
ja: データベースサーバー：

en: Mingle Forum version:
ja: Mingle Forum のバージョン：

en: Mingle Forum >> General Options
ja: Mingle Forum >> 一般的なオプション

en: default
ja: デフォルト

en: Option Name
ja: オプション名

en: Option Input
ja: オプション入力

en: Posts per page:
ja: 1ページあたりの投稿：

en: Threads per page:
ja: 1ページあたりのスレッド：

en: Number of posts for Very Hot Topic:
ja: とてもホットなトピックの投稿数：

en: Username Display:
ja: ユーザー名の表示：

en: Valid Options: user_login, nickname, display_name, first_name, last_name
ja: 有効なオプション：user_login, nickname, display_name, first_name, last_name

en: New User's Title:
ja: 新規ユーザーの名称：

en: User Level 1 Title:
ja: ユーザーレベル1の名称：

en: User Level 1 Count:
ja: ユーザーレベル1のカウント：

en: User Level 2 Title:
ja: ユーザレベル2の名称：

en: User Level 2 Count:
ja: ユーザレベル2のカウント：

en: User Level 3 Title:
ja: ユーザーレベル3の名称：

en: User Level 3 Count:
ja: ユーザーレベル3のカウント：

en: Show Forum Login Form:
ja: フォーラムにログインフォームを表示：

en: Show Avatars in the forum:
ja: アバターをフォーラムで表示：

en: Registration required to post:
ja: 投稿するにはユーザ登録を必須とする：

en: Installed version:
ja: インストール済みのバージョン：

en: GD Library is not installed
ja: GDライブラリがインストールされていません

en: Use Captcha for unregistered users:
ja: 未登録ユーザの登録にはキャプチャを使用する：

en: Requires
ja: 必須

en: If you have 'Registration required to post' above enabled, leave this off
ja: 投稿するにはユーザ登録を必須とする場合は、こちらをオフにして下さい

en: Date format:
ja: 日付フォーマット：

en: Default date:
ja: デフォルトの日付：

en: Check
ja: チェック

en: for date formatting.
ja: 日付の書式設定

en: Groups deleted:
ja: グループは削除されました：

en: Forums deleted:
ja: フォーラムは削除されました：

en: Threads deleted:
ja: スレッドは削除されました：

en: Posts deleted:
ja: 投稿は削除されました：

en: You must enter a name
ja: 名前を入力してください

en: Category added successfully
ja: カテゴリーは追加されました

en: You must select a category
ja: カテゴリを選択してください

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
ja: その名前は存在します。別のものを指定して下さい。

en: Forum added successfully
ja: フォーラムは追加されました

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
ja: Mingle Forum >> カテゴリとフォーラム

en: Modify
ja: 変更

en: Add forum
ja: フォーラムを追加

en: Moderator successfully removed.
ja: モデレーターは解除されました

en: Moderator successfully saved.
ja: モデレーターは保存されました

en: Moderator NOT removed.
ja: モデレーターを解除できませんでした。

en: You must select a user
ja: ユーザーを選択してください

en: Global Moderator added successfully
ja: グローバルモデレーターが追加されました

en: Moderator added successfully
ja: モデレーターが追加されました

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
ja: Mingle Forum >> モデレーター管理

en: Currently moderating
ja: 現在のモデレーター

en: Update
ja: 更新

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
ja: グローバルモデレーター：すべてのフォーラムを管理することができます

en: No moderators yet
ja: モデレーターがいません

en: Add forum to
ja: フォーラムに追加

en: Description:
ja: 概要：

en: Save forum
ja: フォーラムを保存

en: Save user group
ja: ユーザグループを保存

en: Select User group
ja: ユーザーグループを選択

en: Add users
ja: ユーザを追加

en: You must specify a group name
ja: グループ名を指定してください

en: Group updated successfully
ja: グループが更新されました

en: You must specify a forum name
ja: フォーラム名を指定してください

en: Forum updated successfully
ja: フォーラムが更新されました

en: Edit category
ja: カテゴリーの編集

en: User Groups:
ja: ユーザグループ：

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
ja: チェックしたユーザグループのメンバーは、このカテゴリ内のフォーラムへアクセスできます：

en: There are no User Groups
ja: ユーザグループがありません

en: Save group
ja: グループを保存

en: Edit forum
ja: フォーラムを編集

en: Select user
ja: ユーザを選択

en: Add moderator
ja: モデレーターを追加

en: You must specify a name for the User Group
ja: ユーザグループの名前を指定してください

en: User Group updated successfully
ja: ユーザグループが更新されました

en: Edit User Group
ja: ユーザーグループを編集

en: Save User Group
ja: ユーザグループを保存
