Mingle Forum - en to pt translation catalogue (251 entries)

en: Forum Feed
pt: Fórum Feed

en: Forum Topic:
pt: Tópico do Fórum:

en: Forum
pt: Fórum

en: Topic:
pt: Tópico:

en: No such user
pt: O usuário não existe

en: Edit forum options
pt: forum opções Edit

en: Allow others to view my profile?
pt: Permitir que outros visitantes possam ver meu perfil?

en: You have email notifications for these topics:
pt: Você tem notificações via email para os seguintes temas:

en: Save options
pt: "Salvar opções"

en: Cheating, are we?
pt: Engano, pois não?

en: Security code does not mach
pt: Código de segurança não mach

en: An error occured
pt: Ocorreu um erro

en: You must enter a subject
pt: Você deve digitar um assunto

en: You must enter a message
pt: Você deve digitar uma mensagem

en: created the forum topic:
pt: criou o tópico no fórum:

en: replied to the forum topic:
pt: responderam ao tópico no fórum:

en: Quote from
pt: Citação de

en: on
pt: em

en: Post Reply
pt: Responder

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Submit
pt: Submeter

en: Edit Post
pt: Editar Post

en: Save Post
pt: Salvar Post

en: Sorry. you don't have permission to post.
pt: Desculpe. Você não tem permissão para postar.

en: Post new Topic
pt: Novo Tópico

en: Mingle Forum
pt: Mingle Fórum

en: Moderators
pt: Moderadores

en: User Groups
pt: Grupos de Usuários

en: About
pt: Sobre

en: Forums Latest Activity
pt: Fórum Últimas atividades

en: by:
pt: por:

en: Title to display in the sidebar:
pt: Título para mostrar na barra lateral:

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens que você gostaria de mostrar?

en: Page loaded in:
pt: Página carregada em:

en: seconds.
pt: segundos.

en: Mingle Forum
pt: Mingle Fórum

en: Guest
pt: Convidado

en: by
pt: por

en: Latest Post by
pt: Última Mensagem por

en: Sorry, but you don't have access to this forum
pt: Desculpe, mas você não tem acesso a este fórum

en: Status
pt: Estado

en: Topic Title
pt: Título do Tópico

en: Started by
pt: Iniciado por

en: Replies
pt: Respostas

en: Views
pt: Exibições

en: Last post
pt: Última Mensagem

en: Sticky Topics
pt: Sticky Tópicos

en: Move Topic
pt: Mover Tópico

en: Delete Topic
pt: Apagar Tópico

en: New posts since last visit
pt: Novas mensagens desde a última visita

en: Forum Topics
pt: Tópicos do fórum

en: Remove this topic from your email notifications?
pt: Remover este tema a partir de notificações de e-mail?

en: Add this topic to your email notifications?
pt: Adicione este tópico para notificações de e-mail?

en: Author
pt: Autor

en: Post
pt: Posto

en: Quote
pt: Citação

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Topics:
pt: Tópicos:

en: New posts
pt: Novas mensagens

en: No new posts
pt: Não há novas mensagens

en: No topics yet
pt: Não existem tópicos ainda

en: in
pt: em

en: Forums RSS
pt: Fórum RSS

en: Remove this post?
pt: Remover este post?

en: Search Results
pt: Resultados da Pesquisa

en: Profile
pt: Perfil

en: New Topic
pt: Novo Tópico

en: Moderators:
pt: Moderadores:

en: Undo Sticky
pt: Desfazer Sticky

en: Sticky
pt: Pegajoso

en: Reply
pt: Resposta

en: My profile
pt: Meu perfil

en: My Profile
pt: Meu perfil

en: Forum Home
pt: Página Inicial

en: Log out
pt: Saia

en: Search
pt: Pesquisa

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Password:
pt: Senha:

en: Remember Me
pt: Lembrar de Mim

en: Administrator
pt: Administrador

en: Moderator
pt: Moderador

en: New Topics since last visit
pt: Novo desde a última visita Tópicos

en: Profile Info
pt: Informação do Perfil

en: Edit Profile
pt: Editar perfil

en: Welcome
pt: Boas-vindas

en: Your last visit was:
pt: Sua última visita foi:

en: Show new topics since your last visit
pt: Mostrar tópicos novos desde a sua última visita

en: Edit your forum options
pt: opções Edite seu fórum

en: Welcome Guest, please login or
pt: Bem-vindo, faça o login ou

en: register.
pt: Registre-se.

en: Welcome Guest, posting in this forum requires
pt: Bem-vindo, postar neste fórum requer

en: registration.
pt: registo.

en: Search forums
pt: Procurar Fóruns

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Post deleted
pt: Post excluído

en: View profile
pt: Ver o perfil

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Tachado

en: Code
pt: Código

en: List
pt: Lista

en: List item
pt: Item da lista

en: Image
pt: Imagem

en: Add Hex Color
pt: Adicionar Color Hex

en: Members
pt: Deputados

en: Latest Member:
pt: Membro Mais Recente:

en: New topics since your last visit
pt: Novos tópicos desde sua última visita

en: Summary
pt: Resumo

en: Name:
pt: Nome:

en: Registered:
pt: Registado:

en: Position:
pt: Posição:

en: AIM:
pt: OBJETIVO:

en: Jabber/google Talk:
pt: Talk Jabber / Google:

en: Biographical Info:
pt: Informações biográficas:

en: Search for:
pt: Procurar por:

en: By user:
pt: Por usuário:

en: Message Age:
pt: Idade da mensagem:

en: Between
pt: Entre

en: and
pt: e

en: days
pt: dia

en: Click to choose Forum(s) to  search
pt: Clique para escolher Forum (s) para pesquisa

en: Check all
pt: Verifique todos

en: Start Search
pt: Iniciar pesquisa

en: Subject
pt: Assunto

en: Relevance
pt: Relevância

en: Posted
pt: Postado

en: Closed topic
pt: Tópico está fechado

en: Normal topic
pt: Tópico Normal

en: Hot topic
pt: Tópico Quente

en: Very Hot topic
pt: Tópico muito quente

en: Security Code:
pt: Código de Segurança:

en: Inbox
pt: Caixa de Entrada

en: Send Message
pt: Enviar uma mensagem

en: Category
pt: Categoria

en: Topic
pt: Tópico

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: Categories and forums
pt: Categorias e fóruns

en: You must specify a user group name.
pt: Você deve especificar um nome de grupo de usuários.

en: You have choosen a name that already exists in the database, please specify another
pt: Você escolheu um nome que já existe no banco de dados, especificar outro

en: User Group successfully added.
pt: User Group adicionado com sucesso.

en: You haven't specified any user to add:
pt: Você não especificou qualquer usuário acrescentar:

en: You must choose a user group
pt: Você deve escolher um grupo de usuários

en: Error
pt: Erro

en: No such user:
pt: Nenhum usuário como:

en: Warning
pt: Aviso

en: User
pt: Usuário

en: is already in this group
pt: já está neste grupo

en: added successfully
pt: adicionado com sucesso

en: Errors:
pt: Erros:

en: Warnings:
pt: Advertências:

en: Users added:
pt: Usuários acrescentou:

en: User Group(s) successfully deleted.
pt: User Group (s) excluído com sucesso.

en: Member successfully removed.
pt: Membro removido com sucesso.

en: Mingle Forum >> Manage User Groups
pt: >> Mingle Forum Manage User Groups

en: add new
pt: adicionar novos

en: Delete
pt: Excluir

en: Add members
pt: Adicionar membros

en: No members in this group
pt: Nenhum dos membros deste grupo

en: Skin successfully activated.
pt: Skin activado com êxito.

en: Mingle Forum >> Skin options
pt: Mingle Fórum>> opções da pele

en: Name
pt: Nome

en: Version
pt: Versão

en: Description
pt: Descrição

en: Action
pt: Ação

en: In Use
pt: Em Uso

en: Activate
pt: Ativar

en: About Mingle Forum
pt: Sobre o Fórum Mingle

en: Current Version:
pt: Versão Atual:

en: Author:
pt: Autor:

en: Plugin Page:
pt: Page Plugin:

en: Support Forum:
pt: Suporte Técnico:

en: Options successfully saved.
pt: Opções salvo com sucesso.

en: Statistic
pt: Estatística

en: Value
pt: Valor

en: Number of posts:
pt: Número de lugares:

en: Number of threads:
pt: Número de segmentos:

en: Number of users:
pt: Número de usuários:

en: Total database size:
pt: tamanho do banco de dados Total:

en: Database server:
pt: servidor de banco de dados:

en: Mingle Forum version:
pt: Mingle versão do Fórum:

en: Mingle Forum >> General Options
pt: Mingle Forum> Opções> Geral

en: default
pt: omissão

en: Option Name
pt: Nome da Opção

en: Option Input
pt: Input Option

en: Posts per page:
pt: Mensagens por página:

en: Threads per page:
pt: Tópicos por página:

en: Number of posts for Very Hot Topic:
pt: Número de postos de Tópico Muito Quente:

en: New User's Title:
pt: Título Novo Usuário:

en: User Level 1 Title:
pt: Usuário Nível 1 Título:

en: User Level 1 Count:
pt: Usuário Nível 1: Conde

en: User Level 2 Title:
pt: Usuário Nível 2 Título:

en: User Level 2 Count:
pt: Usuário Nível 2 Contagem:

en: User Level 3 Title:
pt: Usuário Nível 3 Título:

en: User Level 3 Count:
pt: Usuário Nível 3 Count:

en: Show Avatars in the forum:
pt: Mostrar Avatares no fórum:

en: Registration required to post:
pt: Inscrição necessária para postar:

en: Installed version:
pt: versão instalada:

en: GD Library is not installed
pt: Biblioteca GD não está instalado

en: Use Captcha for unregistered users:
pt: Use Captcha para utilizadores não registados:

en: Requires
pt: Requer

en: Date format:
pt: Formato de data:

en: Default date:
pt: data predefinida:

en: Check
pt: Verificar

en: for date formatting.
pt: para a formatação da data.

en: Groups deleted:
pt: Grupos excluídos:

en: Forums deleted:
pt: Fóruns excluído:

en: Threads deleted:
pt: Tópicos excluídos:

en: Posts deleted:
pt: Posts excluído:

en: You must enter a name
pt: Você deve digitar um nome

en: Category added successfully
pt: Categoria adicionada com êxito

en: You must select a category
pt: Você deve selecionar uma categoria

en: You have choosen a forum name that already exists in this group, please specify another
pt: Você escolheu um nome do fórum que já existe neste grupo, por favor especifique outro

en: Forum added successfully
pt: Fórum adicionada com êxito

en: Mingle Forum >> Categories and Forums
pt: Mingle Fórum>> Categorias e fóruns

en: Modify
pt: Modificar

en: Add forum
pt: Adicionar fórum

en: Moderator successfully removed.
pt: Moderador removido com sucesso.

en: Moderator successfully saved.
pt: Moderador salvo com sucesso.

en: Moderator NOT removed.
pt: Moderador não foi removido.

en: You must select a user
pt: Você deve selecionar um usuário

en: Global Moderator added successfully
pt: Moderador Global adicionado com sucesso

en: Moderator added successfully
pt: Moderador adicionada com êxito

en: Mingle Forum >> Manage Moderators
pt: >> Mingle Forum Manage Moderadores

en: Currently moderating
pt: Atualmente moderação

en: Update
pt: Atualizar

en: Global moderator: (User can moderate all forums)
pt: Moderador Global: (O usuário pode moderar todos os fóruns)

en: No moderators yet
pt: Nenhum moderadores ainda

en: Add forum to
pt: Adicionar ao fórum

en: Description:
pt: Descrição:

en: Save forum
pt: Salvar fórum

en: Save user group
pt: Salvar grupo de usuários

en: Select User group
pt: Selecione o grupo de usuário

en: Add users
pt: Adicionar usuários

en: You must specify a group name
pt: Você deve especificar um nome de grupo

en: Group updated successfully
pt: Grupo atualizado com sucesso

en: You must specify a forum name
pt: Você deve especificar um nome do fórum

en: Forum updated successfully
pt: Fórum atualizado com sucesso

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: User Groups:
pt: Grupos de usuários:

en: Members of the checked User Groups have access to the forums in this category:
pt: Membros dos grupos controlados usuário ter acesso ao fórum nesta categoria:

en: There are no User Groups
pt: Não existem grupos de usuários

en: Save group
pt: Guardar grupo

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Select user
pt: Selecionar usuário

en: Add moderator
pt: Adicionar moderador

en: You must specify a name for the User Group
pt: Você deve especificar um nome para o grupo de usuários

en: User Group updated successfully
pt: User Group atualizado com sucesso

en: Edit User Group
pt: Editar Grupo de Usuário
